„Rzadko na moich wargach –
Niech dziś to warga ma wyzna
Jawi się krwią przepojony,
Najdroższy wyraz: Ojczyzna”.

Jan Kasprowicz

Pewnie wielu z nas zgodzi się dziś ze słowami poety i zastanowi nad własnym postępowaniem wobec Ojczyzny. Nasza historia liczy ponad tysiąc lat. Polska w tym czasie przechodziła różne koleje losu. Okresy potęgi i wielkości, przeplatane były wojnami, niewolą i upadkiem. Poświęcenie i miłość do Ojczyzny, uczyniły nas narodem, który posyłał na śmierć swych najlepszych synów w imię wolności i niezależności Polski. A dziś… jak często w wolnej Polsce zastanawiamy się nad znaczeniem słowa Ojczyzna? Jak wiele jesteśmy w stanie jej poświęcić?

9 listopada 2018 r. w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych im. S. Dariusa i S. Girenasa w Myśliborzu odbył się uroczysty apel z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Część artystyczna poświęcona została bohaterom narodowym… tym, co skrzyżowali miecze pod Grunwaldem, tym, co szli z Krakowa z Kościuszką, tym, co jęczeli pod pruskim butem i umęczeni ginęli w śniegu Sybiru… ale też i tym Polakom, którym zawdzięczamy teraźniejszą wolność – bohaterom II wojny światowej  oraz robotnikom roku 80 – tego.

Podczas uroczystości zaproszeni goście oraz cała społeczność szkolna wspólnie odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego, włączając się tym samym w akcję „Rekord dla Niepodległej” zainicjowaną przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Pracownicy szkoły oraz mili goście otrzymali biało – czerwone kotyliony, które  młodzież przygotowała podczas szkolnych warsztatów bibliotecznych. Zostali nagrodzeni również uczniowie, którzy zwyciężyli w szkolnych konkursach wiedzy historycznej pod hasłem: Ojcowie Niepodległości oraz 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dla Niepodległej odbył się także w tym dniu Festiwal Pieśni Patriotycznych, który przybrał formę konkursu. Wzięło w nim udział 9 klas, które kolejno zaprezentowały losowo wybraną pieśń patriotyczną. Jury skrupulatnie oceniało m.in. znajomość tekstu, wykonanie wokalne i instrumentalne, zaangażowanie uczniów i ich wychowawcy, stroje i rekwizyty występujących. Wszystkie klasy stanęły na wysokości zadania! Występom towarzyszyło wiele emocji. Jury miało twardy orzech do zgryzienia. Zwycięzcą konkursu została klasa III THŻ z wychowawcą Tomaszem Świątkiem, która zaprezentowała znaną pieśń Ułani, ułani… w nagrodę otrzymując pyszny tort (patriotyczny oczywiście J). Miejsce II zajęła klasa II TH, a III – klasa IV TBI. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy zaangażowania, kreatywności i odwagi. Dziękujemy też za mile spędzony czas w doborowym towarzystwie.

 

tekst: Magdalena Łakoma

zdjęcia: Rafał Skowron