Strzelecka i Dzień Bezpiecznego Internetu
7 lutego 2023 roku odbywały się główne wydarzenia związane z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu. Wg danych z saferinternet.pl w tym roku, w całej Polsce odbyło się aż 3815 inicjatyw związanych z DBI. W powiecie myśliborskim zorganizowane zostały tylko dwie, w tym nasza w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Myśliborzu.
W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu w naszej szkole uczestniczyliśmy w kilku wydarzeniach:
- Ogólnopolski konkurs o cyberbezpieczeństwie CyberSkiller;
- Szkolny konkurs na plakat o bezpieczeństwie i zagrożeniach w sieci;
- Wystawa plakatów;
- Lekcje na temat bezpieczeństwa w sieci;
- Udział w webinarach dostępnych na saferinternet.pl ;
- Konferencja online dla nauczycieli
CyberSkiller Challenge
Już w listopadzie klasy 4 technikum informatycznego przygotowywały się do szkolnych eliminacji ogólnopolskiego konkursu wiedzy i praktycznych umiejętności w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. W grudniu po bardzo trudnym etapie I wyłoniona została reprezentacja Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Myśliborzu w składzie:
- Szymon Rodziewicz – klasa 4iż5
- Mateusz Gawin – klasa 4iż5
- Wojciech Kujawiński – klasa 4iż5
Serdecznie Gratulujemy!!!
Szkolny konkurs na plakat o bezpieczeństwie i zagrożeniach w sieci.
Co roku, w ramach zajęć w technikum informatycznym uczymy tworzyć materiały multimedialne, m.in. plakaty. Jako pracę końcową uczniowie przygotowują plakaty na DBI. W tym roku w konkursie udział wzięli uczniowie z klas 3TBI oraz 4iż5. Do konkursu nadesłano aż 27 plakatów. Poniżej prezentujemy kilka z nich. Wszystkie plakaty prezentowały wysoki poziom i ciekawe pomysły. 7 lutego wszystkie plakaty zostały rozwieszone w budynku głównym na Strzeleckiej.
Dominik Bielińśki 3TBI
Mateusz Gawin 4iż5
Rafał Matul 4iż5
Jakub Zioła 4iż5
Kacper Kędziak 4iż5
Maciej Wereśniak 4iż5
Bartosz Puhacz 3TBI
Pascal Powierza 4iż5
Wojciech Kujawiński 4iż5
Bartłomiej Łosiewicz 3TBI
Lekcje i webinary na temat bezpieczeństwa w sieci.
W ramach zajęć z informatyki, projektowania sieci oraz tworzenia aplikacji internetowych odbyły się zajęcia poruszające tematykę bezpieczeństwa w Internecie. Od 8 lutego do 31 marca wychowawcy mogą zapisać się i wziąć udział wraz ze swoimi klasami w lekcjach online zorganizowanych przez SaferInternet.pl. Dodatkowo nauczyciele otrzymali wykaz webinarów, w których mogą uczestniczyć i poszerzać swoją wiedzę i umiejętności w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu, profilaktyki zagrożeń i metod bezpiecznego korzystania z usług sieciowych.
Konferencja online
Zwieńczeniem obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu było szkolenie online dla nauczycieli w trakcie którego poruszone były następujące tematy:
- “Łowienie frajera” – czyli oszustwa internetowe,
- Jak rozpoznać oszustwo?
- Jak bezpiecznie się zalogować?
- OSINT – biały wywiad, a prywatność w Internecie,
- FOMO, SEXTING, SHARENTING i inne nowe zjawiska, które przed Internetem nie istniały.
W trakcie szkolenia omówiony zostały najpopularniejsze ataki phishigowe z ostatnich miesięcy przeprowadzane w Polsce oraz metody jak nie dać się oszukać. Nauczyciele ze Strzeleckiej poznali kilka metod tworzenia bezpiecznych haseł oraz dowiedzili się jak poradzić sobie z zapamiętaniem tysiąca trudnych haseł, co to oznacza weryfikacja dwuetapowa i dlaczego warto z niej korzystać. W części poświęconej OSINT pokazano jak wiele można odczytać ze zdjęć, jak wyłaczyć geolokalizację zdjęć i dlaczego warto to zrobić. Dowiedzieliśmy się także, że w sobotę odbędą się połowinki 3TH i jakiej muzyki będą słuchać(znaleziono całą playlistę utworów). W ostatniej części omówione zostały negatywne zjawiska związane z rozwojem mediów społecznościowych i powszechnym dostępem do Internetu. Podsumowując szkolenie – było intensywnie!
Na koniec miło jest mi poinformować o tym, że szkoła otrzymała zaświadczenie jako organizator lokalnych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2023.
Rafał Skowron